Wyprawa Elbrus 2011 przełożona …

Stało się chyba najgorsze co mogło dla naszej wyprawy Elbrus 2011. 🙁 Otrzymaliśmy potwierdzone informacje,  że dwie pierwsze komercyjne grupy zostały zatrzymane i zawrócone po północnej stronie Elbrusu. Na górę nie można się więc już dostać ani z północy ani z południa. Nie mamy więc na dzień dzisiejszy na co czekać.  Tym samym z wielkim smutkiem jesteśmy zmuszeni odłożyć w czasie naszą wyprawę na Elbrus do momentu ustabilizowania sytuacji w tamtym rejonie Kaukazu.

Przygotowaliśmy jednak plan awaryjny. W terminie czerwcowej wyprawy na Elbrus udajemy się na szczyt Mont Blanc 4810m n.p.m. oraz w późniejszym czasie, na najwyższy szczyt Austrii – Grossglockner 3798m n.p.m.

Pierwszy szczyt Mont Blanc wybraliśmy ze względu na jego przynależność do Korony Ziemi – jako największego szczytu Europy według Międzynarodowej Unii Geograficznej oraz encyklopedii geograficznych. Jednak przypominamy, że według Messner’a i zwolenników przyjmujących nieco inne granice Europy, najwyższym jej szczytem jest Elbrus. Należy jednak dodać, że wybrana przez nas góra pomimo tego, że jest niższa (około 600m) jest trudniejsza technicznie (przy zbliżonych warunkach pogodowych).

Drugi szczyt wybraliśmy ze względu na bliskość dojazdu, przynależność do Korony Europy oraz trening górski na typowo technicznej górze, dużo bardziej wymagającej niż dwie wcześniej wymienione.

Komentowanie jest zakończone.