Szkolenie lawinowe

25-17.02.2011 r – Hala Gąsienicowa / Czarny Staw Gąsienicowy

PIERWSZE SZKOLENIE ZA NAMI …

(galeria poniżej)

Dzięki Fundacji Anny Pasek mogliśmy wziąć udział w szkoleniu lawinowym. Nasz zespół w pełnym składzie wraz z 16 innymi osobami spędził 2,5 dnia w Tatrach ucząc się oraz zdobywając umiejętności praktyczne dotyczące zagrożenia lawinowego czy posługiwania się sprzętem lawinowym.

Szkolenie zaczęliśmy w piątek wieczorem od wprowadzającego wykładu, na którym mieliśmy okazję poznać podstawowe informacje teoretyczne o śniegu i lawinach. Wykład prowadziła Bogusława Chlipała oraz Tomasz Nodzyński.

Pogoda zarówno w sobotę jak i w niedzielę nas rozpieszczała…

Pierwsze zajęcia w terenie odbyły się w okolicach Czarnego Stawu Gąsienicowego, gdzie przyswajaliśmy wiedzę teoretyczną oraz praktyczną, która obejmowała następującą tematykę:

– Rodzaje śniegu i jego przeobrażenia,

– Rodzaje lawin, czynniki lawinotwórcze,

– Metody prognozowania zagrożenia lawinowego.

– Metody pomiaru nastromienia stoku,

– Testy stabilności pokrywy śnieżnej – test twardości, test norweski, test KO/kompresyjny,
test obciążeniowy.

Po szkoleniu, a przed wieczornym wykładem w szybkim tempie wdrapaliśmy się na Karb. Bezchmurne niebo, góry, delikatne zmęczenie – czyli wszyscy w „pełni szczęścia” :)

Wieczorkiem wykład i integracja z innymi uczestnikami ;)

Niedziela minęła równie interesująco. Tym razem organizatorzy zadbali by każdy z uczestników mógł spróbować używać sprzętu lawinowego. Dzisiejsze zajęcia praktyczne oraz końcowy wykład dotyczyły:

– Reguł postępowanie po zejściu lawiny,

-Detektorów lawinowych: ich  rodzai, budowy i obsługi

– Trening w wykorzystaniu detektorów lawinowych do poszukiwania zasypanego w lawinie.

– Sondowania pokrywy śnieżnej, odkopywania zasypanych przez lawinę –> tutaj poświęciła się Natalia by być poszkodowaną ;)

– Zasad i metod udzielenia kwalifikowanej pomocy przedmedycznej.

Czas spędzony w Tatrach to także nowe znajomości, tutaj szczególnie ważne są dla nas dwie osoby – a dokładnie dwaj Panowie ;) Jak się wszystko potwierdzi to zdradzimy dlaczego :)

Podsumowując: było po prostu super!!! Polecamy również książeczkę Lawinowe ABC wydaną przez Fundację Anny Pasek – jest ona doskonałym kompendium wiedzy lawinowej dla osób, które nie miały okazji uczestniczyć w szkoleniu oraz dla osób, które były na szkoleniu, ale chcą co jakiś czas odświeżać zdobytą wiedzę praktyczną i teoretyczną.

Na koniec kierujemy serdeczne podziękowania dla Bogusławy  Chlipały, Tomka Nodzyńskiego za prowadzenie szkolenia i poświęcony czas oraz dla Adriana Zelgi za całą organizację szkolenia.


Tekst: N. T.
Zdjęcia: Jarosław Sobel, N. T.